10 lekcji z prowadzenia własnego biznesu na przykładzie Fashion PR Talks

Rok temu projekt Fashion PR Talks z cyklu wykładów przekształcił się w szkołę biznesu mody. Czego nauczyło mnie te 365 dni?

Jeśli nie jesteś umysłem ścisłym, który delektuje się widokiem formuł w Excelu, prowadzenie firmy będzie dla Ciebie emocjonalnym rollercoasterem, biegiem przez płotki z rozregulowanym błędnikiem i zamkniętymi oczami. Tak, jak był dla mnie – krytyka literackiego z misją wspierania marek branży mody.

 

Kulisy branży mody #narobocie

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Olka Kaźmierczak (@olkakazmierczak)

 
Lekcja I: Pokora wobec własnych umiejętności

W pół roku sprzedałam przez fanpage Fashion PR Talks ponad 200 z puli 225 warsztatów. Wyobrażacie to sobie? Myślałam, że rozbiłam bank i mogę inwestować w kolejne przedsięwzięcia. Problem polegał na tym, że nie pracowałam wtedy na budżecie i nie miałam prawa wiedzieć jak policzyć marżę, a co za tym idzie, nie wiedziałam, jaki jest mój zysk. Brak wiedzy biznesowej zastępowałam bogatą wyobraźnią – wymyśliłam, że warsztaty będą kosztować tyle, co kaszmirowy sweter w Zarze – ta koncepcja pasowała mi do hasła reklamowego szkoły „Wiedza modna w każdym sezonie.” Gdybym w sierpniu nie poznała Pauliny Ciecierskiej i nie zaczęła z nią pracować nad biznesplanem akademii, dziś mogłabym zamykać interes.

Lekcja II: Poznanie motywacji klienta

Po pierwszej sprzedanej turze warsztatów zaczęłam wprowadzać zmiany w systemie sprzedaży i sposobie funkcjonowania szkoły. Miałam „solidną” argumentację – zamiast spojrzeć na wyniki sprzedaży i potrzeby moich klientów, przełączyłam się na tryb myślenia o tym, jak ja konsumuję edukację. Momentem, który diametralnie zmienił zasady gry było uświadomienie sobie, że mój klient ma inne motywacje niż ja. Eureka! Poczułam się głupio. To przecież pierwsza rzecz, którą mówię każdemu właścicielowi marki, a wtedy sama powieliłam schemat.

Lekcja III: Strategia porządkuje chaos

Zamiast naprędce i w nieprzemyślany sposób wprowadzać zmiany, spisałam strategię rozwoju firmy, strategię marki i komunikacji oraz zaczęłam przyglądać się profilowi klienta – tak powstały Buyer Persony, z których korzysta teraz PR i marketing oraz misja i wizja szkoły, alfabet jej wartości oraz plan działań na kolejne lata.

Lekcja IV: Biznes to maraton

Początkujący przedsiębiorca to człowiek, który leci zdezelowaną awionetką przez cały czas bojąc się, że zaraz runie na ziemię. Ja leciałam moją awionetką prawie bez przerwy przez rok, aż w końcu padłam. Przełom października i listopada. Za chwilę start nowej tury warsztatów, a w moim baku nie ma ani kropli paliwa. Jest za to przegrzany silnik i kompletna rezygnacja. Chciałam przebiec sprintem odcinek maratonu. To nie mogło się udać. Odpoczynek jest tak samo ważny jak praca – nie ma w tym względzie wyjątków. Postanowiłam wyłączyć się z fanpage'a, ograniczyć obecność na Instagramie i zaczęłam szukać współpracowników – już niebawem pokażę Wam całą ekipę Fashion PR Talks.

 

Prepping myself for an upcoming tsunami of work with this season last vacation #gotobahamasandforgetthedramas

A photo posted by Olka Kaźmierczak (@olkakazmierczak) on


Lekcja V: Trzymać emocje na wodzy

Ten moment, kiedy do systemu wpada kolejne zamówienie – bierzesz laptopa, przenosisz go do największego skupiska ludzi w biurze i cieszycie się, że „ktoś właśnie docenił naszą pracę”. Ale co wtedy, gdy przez tydzień skrzynka świeci pustkami, a produkt, który miał być bestsellerem okazuje się totalną klapą? Załamka. Emocjonalne podejście do biznesu ma ten minus, że hamuje jego rozwój. Ciężko jest stworzyć plan działania i skupić na szerszej perspektywie, kiedy cały czas jest się myślami „tu i teraz”. Dlatego grudzień 2015 r. spędziłam na bieganiu z laptopem po biurze, a grudzień 2016 r. na zaplanowaniu wydarzeń, które będą miały miejsce w 2017 r.

Lekcja VI: Iść na żywioł

Planowanie planowaniem, ale czasem warto pójść na żywioł i przy lampce prosecco rzucić pomysł, który potencjalnie brzmi jak szalony: połączmy targi i edukację i w 60 dni zorganizujmy od podstaw dwudniowe forum biznesu mody. Choć czas pędził, a pierwszego dnia wydarzenia słońce przypaliło nam ramiona – udało się. Podczas forum Fashion Talks x HUSH Warsaw rozmawialiśmy m.in. o źródłach finansowania marki w branży mody, metce made in Poland czy marketingu i wpływie trendów na sukces komercyjny marki.

 

Podkradzione Pauli Pul z LAWMORE... :) Tak dzisiaj było na Fashion Talks x HUSH Warsaw #FashionTalks #HUSHWarsaw

A photo posted by Olka Kaźmierczak (@olkakazmierczak) on


Na scenie wystąpili eksperci biznesu mody: Paulina Ciecierska, Agnieszka Polkowska, Karolina Gadzimska czy Celestyna Lendo-Zachariasz i Diana Okular – e-commerce’owy zespół Allegro z kilkuletnim doświadczeniem w sprzedaży mody online w Polsce. W maju w Arkadach Kubickiego zgromadziliśmy na wydarzeniu prawie 400 osób.

Już teraz mogę powiedzieć, że 19 stycznia Fashion Talks powróci w nowej, zmienionej formie i pozostanie flagowym projektem szkoły.

Lekcja VII: Znaleźć niszę i uparcie twierdzić, że to musi się udać

Kiedy zakładałam bloga, w języku w polskim w sieci wisiał jeden artykuł o PR-ze mody – dziś poświęca się mu kierunki studiów, prace magisterskie, artykuły, a pewnie i niebawem książki. Jeśli spojrzymy na branżę mody z szerszej niż tylko autorskiej i tylko PR-owej perspektywy, zobaczymy możliwości rozwoju tego sektora i setki miejsc pracy dla specjalistów kształcących się na ekspertów biznesu mody. Ja tak to widzę. To jest moja nisza, w której mogę powiedzieć, że założyłam pierwszego bloga o PR-ze mody, a następnie pierwszą w Polsce szkołę biznesu mody – ten wyróżnik oraz zbudowana marka osobista pomagają w przebiciu się.

Lekcja VIII: Cooperation is the new black

To dwie lekcje w jednej. Pierwsza – zatrudnienie specjalistów w swoich dziedzinach i danie im możliwości myślenia pobudza jak jogging w minusowej temperaturze. Po co oferować pracę ekspertowi po to, by później nie liczyć się z jego zdaniem? Druga – łączenie sił z markami o podobnych wartościach do naszej. Po co robić wszystko samemu, skoro razem można lepiej, szerzej i więcej? Z tą refleksją weszłam w nowy rok, stąd w 2017 w Fashion PR Talks będzie stał pod słowem „współpraca” – jej pierwsze efekty to projekt z SHOWROOMEM, a także specjalna akcja z młodymi polskimi ilustratorami, o której opowiemy więcej w dniu naszych urodzin.

Lekcja IX: Wiedzieć, dokąd się zmierza i robić to konsekwentnie

W 2016 r. odbyły się 32 warsztaty, przeszkoliliśmy łącznie 152 osoby, w tym menedżerów odpowiedzialnych za komunikację dużych marek korporacyjnych, właścicieli małych i średnich biznesów branży mody i absolwentów państwowych szkół, którzy w Fashion PR Talks chcieli uzupełnić wiedzę projektową o aspekt biznesowy. W sierpniu 2016 r. wraz ze studentkami Fashion PR Talks: Natalią, Klaudią i Leną pracowaliśmy nad projektem specjalnym dla LPP. W październiku 2016 r. nagrodziliśmy warsztatami 5 najlepszych absolwentów Art & Fashion Forum.


W listopadzie ruszyliśmy z kampanią #OPPORTUNITYCALL zachęcającą kobiety w polskiej branży mody do brania losu w swoje ręce. Mieliśmy za partnerów marki STABILO, Kosmetyczny Instytut Dr Irena Eris, Tallinder. Pisała dla nas trzydziestka znakomitych specjalistów branży mody, a w naszej szkole uczyli eksperci z 3 europejskich krajów. Do współpracy zaprosiliśmy specjalistów z takich marek jak Dior, La Mania, Vistula, Pringle Of Scotland, LPP, Elle, SHOWROOM, Agora, Cardio Bunny i wielu innych. Z ekspertami z Londynu i Paryża wymieniałam się mailami i przerywanymi słabym wi-fi rozmowami na Skypie. Ciekawość Warszawy jako miejsca, które za pomocą oddolnych inicjatyw organizuje sobie przestrzeń do rozmowy o modzie zwyciężyła. Wydarzyło się dużo, ale nie spocznę na laurach (patrz: lekcja III). Bogatsza o 10 ważnych lekcji i z rocznym planem na rozwój szkoły mogę Was zapewnić, że w 2017 nie będziecie się z nami nudzić.

Lekcja X: Ale ponad wszystko – zawsze warto próbować!

W najgorszym wypadku ktoś wyśle Cię na drzewo.

Ilustruje Arek Vaz