Art & Fashion Forum po raz dziewiąty z eksperckimi warsztatami

Ruszyła 9. edycja Art & Fashion Forum by Grażyna Kulczyk. W programie wydarzenia znalazły się m.in. eksperckie warsztaty New School, z takimi specjalizacjami jak Fashion Illustration, Fashion Writing, Art Direction czy Fashion Startup.

Jak co roku Stary Browar stanie się miejscem spotkań mentorów z Polski i ze świata. Do Poznania przyjechali m.in. Alina Wheeler, ekspert ds. rebrandingu topowych spółek i przedsiębiorstw, ilustratorka Olka Osadzińska, na co dzień mieszkająca i pracująca w Berlinie, czy Ina Lekiewicz, Art Director i stylistka sesji dla magazynów „Vogue”, „L’Officiel”, „Harper’s Bazaar”, „Puss Puss”.

Program warsztatów New School dzieli się na 7 kategorii, w tym projektowanie mody, projektowanie biżuterii, fotografia, ilustracja, pisanie o modzie, dyrekcja artystyczna oraz biznes startupów mody. Warsztaty potrwają od 3 do 12 dni i zakończą się galą finałową, podczas której najlepsi absolwenci New School zostaną nagrodzeni kursem w prestiżowej Central Saint Martins.

Przed mentorami New School stoi nie lada wyzwanie. Muszą oni w kilka dni przekazać kilkunastoletnie doświadczenie oraz zainspirować warsztatowiczów do kreatywnego przetwarzania tych informacji. Anna Orska, weteranka Art & Fashion Forum, od kilku edycji prowadząca warsztaty Jewellery Design przyznaje, że swoich podopiecznych uczy chwytania myśli w najmniej oczywistym momencie. Dla Orskiej najważniejsza jest kreacja i konsekwencja, a także duża dawka pozytywnego myślenia. 

 

Zobaczcie, jak przebiegała 8. edycja Art & Fashion Forum

Podobne podejście do pracy ma specka od budowania wizerunku za pomocą obrazu, Ina Lekiewicz. Na warsztatach Art Direction będzie uczyć łączenia potrzeb klienta z kreatywnym myśleniem. Dla Iny Art Director jest jak dyrygent, który potrafi stworzyć harmonijny efekt finalny. Według Lekiewicz, ważnym aspektem pracy w branży mody jest także prezentowanie pomysłów. „Jak mówić o obrazie tak, by inni słuchali, widzieli, i co ważne, chcieli z nami pracować" - taką wiedzę chce przekazać swoim podopiecznym Ina.

Z kolei Olka Osadzińska, jedna z najważniejszych ilustratorek młodego pokolenia, mentorka warsztatów Fashion Illustration uważa, że nauka na AFF sprowadza się do tego, jak pracować i jak najlepiej prezentować swoje prace. Osadzińska w rozmowie z redakcją Fashion PR Talks przyznaje, że „talent do rysowania to jeszcze nie sukces. Sukcesem jest zrobienie z tej umiejętności pracy, do której wstaje się codziennie rano i robi się dokładnie to, co jest dla naszą największą przyjemnością. O ile nikt nie jest nam w stanie zagwarantować sukcesu, o tyle jest wiele rzeczy, które można zrobić by temu dopomóc” - to jest w gruncie rzeczy jest tematem warsztatów prowadzonych przez Olkę Osadzińską.

 Inne priorytety ma Marcin Świderek, szef działu mody polskiego „Elle”. Świderkowi zależy na tym, by uczestnicy New School poznali nowoczesne metody reaserchu dziennikarskiego i potrafili znaleźć niestandardowe pomysły na tematy. Marcin zdradza, że rezultatem warsztatów pod jego przewodnictwem będzie stworzenie mini-magazynu.

W finale 8. edycji Art & Fashion Forum najlepszych nagradzono m.in. warsztatami w prestiżowej Central Saint Martins, fot. materiały prasowe

Art & Fashion Forum to szansa dla każdego, kto chce związać swoją przyszłość z branżą mody. Wydarzenie organizowane przez Grażynę Kulczyk otwiera drogę nie tylko do Central Saint Martins, gdzie uczyć się będzie garstka wybranych absolwentów AFF, ale również do magazynów mody (nagrodą od patrona medialnego „Elle” jest staż w redakcji), biur projektowych komercyjnych marek (staż w YES) i wielu innych inicjatyw. 

Anna Orska nazywa AFF skrzyżowaniem dróg, myśli i wartości, które daje nam ogromny potencjał. Olka Osadzińska mówi, że Art & Fashion Forum to „brakujące ogniwo artystycznej edukacji”. W jej mniemaniu AFF to jedyna taka inicjatywa w Polsce, gdzie utalentowani młodzi ludzie mają szansę rozwijać swoje umiejętności pracując z najlepszymi przedstawicielami branży. „Ten rodzaj wymiany doświadczeń i nauki przez praktykę jest jednym z najlepszych sposobów na rozwój artystyczny i zawodowy.” – dodaje Osadzińska.

Warsztaty New School potrwają do 23 października i zakończą się dwudniowym Open University. Na otwartej scenie wystąpią cenieni na świecie specjaliści z branży mody. Więcej informacji niebawem.