Czym jest strategia i jaka jest jej rola?

Strategia to plan działań, który pozwoli nam osiągnąć zamierzone cele. To plan budowania świadomości marki, kreowania jej wizerunku w taki sposób, aby był on spójny i taki, jaki sobie sami założyliśmy. Dzięki strategii wyróżniamy się na tle konkurencji i docieramy do określonej przez nas grupy docelowej. To nasz klucz do sukcesu, szczególnie na rynku tak nasyconym i dynamicznym, jakim jest rynek modowy. Od czego jednak zacząć? Jak zbudować strategię marki, aby osiągnąć wyznaczone cele? Jest to złożony temat, któremu należy poświęcić wiele uwagi, aby ustrzec się przed finansowym i wizerunkowym niepowodzeniem.

Strategia to kierunek, w którym chcemy zmierzać, wartości, z którymi chcemy, aby nas utożsamiano i sposób, w jaki chcemy być postrzegani. To odpowiedź na kluczowe, egzystencjalne wręcz pytania. Kim jestem? Kto jest moim odbiorcą? Z kim się komunikuję? Dokąd zmierzam? Strategia uwzględnia wszystkie czynniki sprzyjające jak i utrudniające osiągniecie celów. Od czego jednak zacząć? Odpowiedź jest prosta – od wyznaczenia sobie celów strategicznych – konkretnych, precyzyjnie zdefiniowanych i realnych. Często ten etap jest na drugim miejscu, po analizie rynku, jednak od początku, myśląc o nowej marce mamy z tyłu głowy pewien cel – analiza rynku pokaże nam czy jest on realny, czy wymaga dramatycznej zmiany. PS. Zazwyczaj jest to ta druga opcja. 

Budowanie strategii to ogółem proces tworzenia marki – pierwszym i najważniejszym krokiem jest szeroko pojęta analiza, tzw. analiza wyjściowa – research rynku, grupy docelowej, konkurencji, konsumenta, oferty produktowej, sytuacji ekonomicznej rynku, zmian w nastawieniach społecznych i konsumenckich, panujących trendów czy chociażby sezonowości branży. Tu często zapominamy o podejściu biznesowym, nie kalkulując potencjału zysku w oparciu o liczebność naszego targetu. Pamiętajmy, że każdy z wyżej wymienionych elementów wymaga solidnej analizy i im więcej czasu na nią poświęcimy, tym pewniej wejdziemy na rynek. Tu warto skorzystać z takich narzędzi jak chociażby analiza SWOT, Pięć Sił Portera, analizy strategicznej typu Astra czy metody SPACE. Nie można zapomnieć również o tradycyjnym Marketing Mixie, czyli 7P (4P w rozwinięciu o kolejne 3): produkt, cena, dystrybucja, promocja, ludzie, procesy i świadectwo materialne. 

Po analizie sytuacji wyjściowej możemy przystąpić do kolejnego etapu – analizy samej marki – określenia naszej misji, wizji, tożsamości, wizerunku i DNA. Naszych wartości, osobowości i charakteru. Po czasochłonnym i otwierającym oczy researchu wiemy, kim chcemy być, co chcemy sprzedawać, komu i co nas wyróżnia. Wiemy, jaki jest nasz cel biznesowy – teraz musimy zbudować plan na to, jak dotrzeć do naszego klienta docelowego, jakich narzędzi marketingowych użyć i jak mówić, aby nas zrozumiał. Przystępujemy zatem do budowania strategii marketingowej, strategii komunikacji i na końcu - konkretnego planu działania.

Dziś każdy z nas może stworzyć markę modową – bariery wejścia są dużo mniejsze, niż chociażby w czasach, gdy nie wiedzieliśmy co to jest internet. Mając to na uwadze, powinniśmy zdać sobie sprawę z tego, jak bardzo istotne jest, aby nie tylko mieć strategię, ale przede wszystkim realnie ocenić potencjał naszego być albo nie być. Zacznijmy od analizy – to ona wskaże nam drogę, często zmieni nasz pierwotny pomysł o 180 stopni, mówiąc kolokwialnie to, co odkryjemy może wywrócić nasz pomysł do góry nogami. Dlatego poświęćmy na ten etap, jak najwięcej czasu i energii, ograniczając możliwość rychłego upadku. 

 

Ilustruje Elena Ciuprina