Zdarza ci się, że zakupione spodnie są za długie? Zmagałeś się kiedyś z samodzielnych skracaniem nóg, ale efekt nie był zadowalający? Jeżeli tak, czytaj dalej. W tym poradniku zapoznasz się z kilkoma sekretami precyzyjnego skracania spodni, dowiesz się jak nie uszkodzić spodni podczas skracania, jakie narzędzia będą Ci potrzebne oraz jakie techniki krawieckie przydadzą się na tym etapie.
Zobacz także: Ile kosztują usługi krawieckie? Aktulny cennik
Sekrety precyzyjnego skracania spodni
Pierwszy sekret skracania spodni to odpowiednie przygotowanie. Zanim przystąpimy do skracania, spodnie powinny być dobrze wyprasowane, tak abyśmy mieli jasność co do obecnego kształtu nogawek. Ważne jest również założenie odpowiedniego obuwia – takiego, które planujemy nosić najczęściej z danymi spodniami. Pomoże nam to w prawidłowym oznaczeniu miejsca skrócenia.
Kolejnym ważnym elementem jest ugruntowanie techniki szycia. Jeżeli jesteś początkujący, warto najpierw spróbować swoich sił na starych, niepotrzebnych spodniach. Dzięki temu zapobiegamy ewentualnym błędom na nowym, ukochanym ubraniu.
Jak nie uszkodzić spodni podczas skracania?
Podstawą, aby nie uszkodzić spodni podczas skracania, jest stosowanie odpowiednich narzędzi oraz technik szycia. Jakie one są, dowiesz się w kolejnych dwóch częściach tego artykułu.
Przy skracaniu spodni, ważne jest także, aby nie zaszyć zbyt dużo materiału. W takim przypadku, nie tylko utrudnimy sobie ewentualne ponowne wydłużenie nogawek, ale także możemy uszkodzić szew. Dlatego kolejnym sekretem jest zostawienie zapasu materiału po skróceniu.
Podstawowe narzędzia do skracania spodni
Otoczony profesjonalnymi narzędziami, nawet początkujący krawiec poczuje się swobodniej, a praca nad skracaniem spodni stanie się przyjemnością. Niezbędnik krawca obejmuje:
- Miarka krawiecka – niezbędna do zmierzenia długości spodni przed i po skróceniu.
- Nożyczki krawieckie – tylko z nimi skrócisz nogawki równo i precyzyjnie. Pamiętaj o utrzymaniu ich ostrości.
- Igła i nitka – do zszywania skróconej nogawki.
- Kreda krawiecka – umożliwi oznaczenie miejsca, gdzie należy skrócić nogawkę.
- Szpilki – niezastąpione w trakcie przymierzania skróconych spodni.
Pomocne techniki krawieckie przy skracaniu spodni
Do najważniejszych technik, które przydadzą Ci się podczas skracania spodni, należą technika obrzucania oraz ścieg krawiecki.
Obrzucanie to najprostsza technika służąca do zabezpieczania brzegów materiału przed strzępieniem. Do jej wykonania wystarczy nitka i igła.
Ścieg krawiecki to jedna z technik ręcznego szycia, która służy do łączenia krawędzi tkanin. Jest niezwykle przydatny, gdy chcemy, aby nasze spodnie wyglądały estetycznie po skróceniu.
Aby całość prezentowała się schludnie, warto również pamiętać o wyprasowaniu nóg po skróceniu. Takie działanie pozwoli na utrzymanie kształtu i wyeliminuje wszelkie nierówności.
Zastosowanie powyższych sekretów, narzędzi i technik skracania spodni pozwoli Ci osiągnąć zadowalające rezultaty, a proces ten przestanie być dla Ciebie wyzwaniem.