fashionprtalks.pl

Blog tematyczny o modzie, urodzie i zakupach.

Zdrowie

Przy jakim tsh mogą wypadać włosy?

Przy jakim tsh mogą wypadać włosy?

Często mówi się, że zdrowe włosy są odzwierciedleniem naszego ogólnego zdrowia. To prawda, szczególnie jeśli chodzi o zdrową tarczycę, gruczoł, który produkuje hormony wpływające na różne funkcje ciała, w tym wzrost włosów. W tym artykule omówimy, jak poziom hormonu tyreotropowego (TSH) wpływa na kondycję włosów, na co zwrócić uwagę w przypadku wypadania włosów spowodowanego problemami z tarczycą oraz jakie są możliwości leczenia takiego stanu.

Zobacz także: Domowe sposoby na wypadanie włosów – musisz je znać!

Relacja między poziomem TSH a kondycją włosów

Tarczyca produkuje dwa podstawowe hormony – T3 i T4 – które regulują metabolizm ciała. Poziom tych hormonów jest kontrolowany przez TSH (hormon tyreotropowy), który wiążąc się z receptorami na komórkach tarczycy, stymuluje je do produkcji T3 i T4. Przy nieprawidłowym poziomie TSH, może dojść do zaburzenia równowagi tych hormonów, co może mieć wpływ na stan naszych włosów.

Wysoki poziom TSH często wskazuje na niedoczynność tarczycy, podczas gdy niski poziom wiąże się z nadczynnością. Zarówno nadczynność, jak i niedoczynność tarczycy mogą prowadzić do wypadanie włosów. W przypadku niedoczynności tarczycy, spowolnienie metabolizmu może spowodować zmniejszone krążenie krwi w skórze głowy, co ostatecznie utrudnia dostarczanie istotnych składników odżywczych do mieszków włosowych.

Objawy niedoczynności tarczycy, w tym wypadanie włosów

Utrata włosów jest jednym z licznych objawów, które mogą wystąpić w przypadku problemów z pracą tarczycy. Ale jakie są pozostałe objawy niedoczynności tarczycy, które mogą towarzyszyć wypadaniu włosów?

  • Zmęczenie i słabość
  • Przyrost masy ciała
  • Powiększenie tarczycy
  • Suche, łamliwe włosy i paznokcie
  • Depresja i kłopoty z pamięcią
  • Suchość skóry

Wiele z tych objawów jest powszechnych i mogą wystąpić w różnych innych stanach, dlatego zawsze warto konsultować się z lekarzem i robić badania, jeśli dostrzegamy takie zmiany.

Jak tarczyca wpływa na zdrowie włosów?

Włosy, podobnie jak wszystkie komórki naszego ciała, zależą od dostarczania im odpowiednich składników odżywczych, aby mogły rosnąć i funkcjonować prawidłowo. Hormony tarczycy odgrywają kluczową rolę w tym procesie, stymulując przemianę materii i ułatwiając przyswajanie tych składników.

W niedoczynności tarczycy, kiedy poziom TSH jest zbyt wysoki, może to prowadzić do spowolnienia przemiany materii i ograniczenia dopływu składników odżywczych do mieszka włosowego. W wyniku tego włosy mogą stawać się słabe, suche i zaczynają wypadać.

Sposoby leczenia

Jeśli już zdiagnozowano u ciebie problem z tarczycą i zauważyłeś wypadanie włosów, możliwe, że twoje leczenie polega na przyjmowaniu leków na regulację poziomu TSH. To powinno pomóc zahamować nadmierne wypadanie włosów i przywrócić ich zdrowy wzrost.

Uzupełnieniem takiego leczenia mogą być także szereg innych działań:

  1. Zdrowa, zbilansowana dieta bogata w witaminy i minerały niezbędne do wzrostu włosów, takie jak żelazo, cynk czy biotyna.
  2. Regenerujące odżywki oraz szampony do włosów.
  3. Unikanie stylizacji włosów, która może je dodatkowo osłabiać.

Ważne jest, aby pamiętać, że powrót do zdrowia włosów po problemach z tarczycą może trochę potrwać. Leczenie tarczycy wymaga często czasu, a stan włosów również nie poprawi się natychmiast po rozpoczęciu terapii. Cierpliwość i regularne stosowanie terapii jest kluczem do powodzenia.

Udostępnij

O autorze

Redakcja portalu fashionprtalks.pl to zgrany zespół entuzjastów, którzy poświęcają się pasjonującym tematom z obszarów mody, urody, zdrowia, DIY i zakupów. Nasza platforma to nie tylko źródło informacji, ale również przestrzeń do inspiracji i rozmów na tematy związane z szeroko pojętym światem stylu życia.